Júniusban végre elkezdődhetett újra a zenés-táncos mulatságok ideje. Bár még az időjárás nem igazán idézte meg a nyári hangulatot, annyit mondhatok, hogy úgy hullottak a megjelenések, mint az eső.
Mayberian Sankskülotts – Rekult I.
A Mayberian Sankskülotts fennállásának tizedik évfordulójára duplalemezzel készül, melynek első fele jelent meg júniusban. A dalok nagy része ikonikus első lemezükről köszön vissza és egy újrajátszott verzióban hallható.
- Kedvenc Mayberian-dalaink ősszel a KERET Sessions-ben is életre keltek.
The California Nightmares – Fucked Up
Az igazi nyárias hangulatú garázsrock is képviselőre talált júniusban. A ‘Fucked Up’ egy valódi bulisláger, amit eredetileg klippel terveztek kihozni a srácok, de a vírus miatt ez nem sikerült.
- A Kikeltetős is megjárt bandáról legutóbb egy korábbi koncertvideójuk kapcsán írtunk.
Quiet Kid & The Speakers – Black Tangerine
A szintén ex-Kikeltetős Quiet Kid & The Speakers frissen debütáló klipje a ‘Black Tangerine’ című számhoz készült. A videóban gyors vágásokkal láthatunk politikusokat, globális problémákról (pl. a rengeteg műanyag a vizekben, tüzek, háborúk) felvételeket és képkockákat Hegyesi Soraya színész-modellről.
- Márciusban írtunk az EP-jükről.
Platon Karataev – Atoms
A Platon Karataev új albumáról nehéz lenne objektíven írni, hiszen már az ‘Ocean’ megjelenése óta izgalommal vártam, mivel rukkolnak elő a fiúk. Az előző albumhoz képest másabb a hangzás, de a közönség nagyon jól fogadta, sőt, talán még jobban betalált, mint a For Her. A szemfülesebbek észrevehették, hogy telis-tele vannak a dalok utalásokkal, többek között Pilinszky nevét lehetne említeni a ‘Bitter Steps’ kapcsán. Összességében egy nagyon szépen felépített albumról beszélhetünk, amit csak ajánlani lehet.
- Legutóbb ősszel készült velük egy interjú a blogra.
Lugosi Dániel – Magamnak
A magányról és magunkba kapaszkodásról szól a Polytripből és a Nirvana Acousticból is ismerős Lugosi Dániel debütáló szólódala, a ‘Magamnak’. A 2015 karácsonyán, egy nap alatt íródott szerzemény mellé társított most egy egysnittes videót, melyben egy szimbolikus és rendhagyó „főzet” elkészülését láthatjuk, a fazék szemszögéből, mintegy „magunkba nézve”. A dal egy közeledő, hasonlóan személyes hangvételű lemez első előfutára is egyben.
Gustave Tiger – Hungaria Aeterna
A Gustave Tiger sikeresen ötvözte a különböző elemeket, mint a neopszichedelikus pop, a rockosabb hangzással és így – nem mellesleg a trianoni békeszerződés aláírásának 100. évfordulójára – létrejött a ‘Hungaria Aeterna’ című új klipes daluk. A videóban a tagok egy green screen segítségül vételével éneklik el a szerzeményt, folyamatosan változó háttérrel.
- Utoljára egy klipjük kapcsán írtunk a zenekarról.
Mmamt – Csikorog
A ‘Csikorog’ a második album egyik előfutárának is tekinthető Egyedi Peti szólóprojektjétől, a Mmamt-tól. A dal letisztult indulása után bő másfél perccel kiteljesedik hangszeresen, majd végül lassabban és újra lenyugodva zárul. A hangzáson nagyot dob a visszhanggal való folyamatos játék. A tervek szerint egyébként a közeledő lemez ridegebb, lényegretörőbb anyagnak tűnik az előzőnél, talán ezt is érzékelteti picit a ‘Csikorog’, ami időrendben is először született az új dalok közül.
- Legutóbb az előző album kapcsán beszélgettünk Egyedi Péterrel.
universal_seed – Alchemy 101
Első EP-jével jelentkezett a universal_seed. A háromszámos kislemez az univerzum létrejöttének három fontos lépését ábrázolja, és mindegyik szelete klippel érkezett. Külön érdekesség, hogy az egyik dal videójában rezidens fotósunk, videósunk, Komróczki Dia is feltűnik.
- Most jelent meg egy interjúnk a szárnyait bontogató zenekarral.
Galaxisok – Legkedvesebb nyári élményem
És valóban nem telik el hónap Szabó Benedek-megjelenés nélkül. Még nem is olyan rég jött ki az egyúttal névrövidülésen is átesett Galaxisok legújabb albuma, a most megjelent szám máris a következőt vezeti be. A dalhoz egy bájos, nyárias hangulatú videó is készült.
- A legutolsó albumukról itt írtunk pár gondolatot.
Cataflamingo – #C1AD1E
Háromdalos EP-vel jelentkezett a Cataflamingo. A dalok a megszokottól eltérő hangszerelésben kaptak helyet a kislemezen. A #C1AD1E megjelenése amúgy egyike a kivételesen a koronavírushoz köthető jó dolgoknak.
- Erről jóval bővebben is olvashattok a blogon.
Sasa Lele – Weatherman / Different names live sessions
A Sasa Lele a frontember nappalijában rögzített dupla videóval ajándékozta meg a nagyérdeműt a nyár első hónapjában. Azoknak igazi csemege lehet ez a két dal, akik hozzám hasonlóan hiányolták a Luckiesból ismert énekhangot. Jó hír azoknak, akiknek a srácok zenéje elnyerte a tetszését, hogy lassan majd kislemezzel is készülnek.
- A live sessions-ről egy cikk is született.
https://youtu.be/FC-HbSVy6nU
God & Monkey – Everybody’s gonna make it this time
Egy trilógia lezárásaként jelentette meg legfrissebb nagylemezét a God & Monkey. A stílusuk továbbra is nehezen meghatározható, minden dalban hoz egy kis fordulatot.
- A lemezről még többet is olvashattok a blogon.
Fiúk – Mivanveletek
A Fiúk zenekar júniusban megjelent ötszámos EP-vel lepett meg minket. A kislemezen a már ismert ‘Vártam rád’ mellett négy vadonatúj dal is helyet kapott. A szerzemények nem csak a bandának, de az éjszakai életnek is egy-egy új szeletét mutatják be dalonként.
https://youtu.be/_0NO5gPclAw
Abel Label & Vizi – Humankind
A Humankind című dal szintén a karanténból kihozható jó dolgok eredményeként született meg. A szám a Banding kollaborációs programja keretein belül jelent meg, melyben dalszerzőket kötöttek össze, hogy lehetőségük legyen közösen alkotni a vírus alatt is.
AZNAP projekt – Számtalan
Júniusban jelent meg az AZNAP projekt első albuma, ‘Számtalan’ néven. A lemezen hat dal kapott helyet. Hangzásukban a népiesség hiphop elemekkel és lüktető ritmusokkal köt improvizatív kapcsolatot. Mindez különleges és/vagy tradicionális hangszerekkel gazdagon fűszerezve ad át nekünk egy olyan hangulatot, amitől kedvünk támad összecsomagolni és elköltözni a Dunakanyarba, hogy csatlakozzunk a kultúraápoló kollektívához.
- A dunakanyari néprajztransz feltalálóira a tavalyi Szimpla Lemming Program kapcsán már felfigyeltünk.
Kihagytunk valamit? Írjátok meg a KERET Facebook csoportjába!