2023 SHORTLIST
Zoltanerik
Az angol nyelvű bandában játszó Marcinak elkezdett hiányozni a magyar nyelven való alkotás, az ebből az indokból megszülető számokból pedig összeállt egy kislemez. Gitáralapú zenéjét többek között Jamie T és Mac Miller inspirálják.
Több száz dal meghallgatása után ez a dal ment a fejemben. Nem az „Elengedem” mantrázása, inkább a verzék és azok fülbemászó dallamvezetése ragadt meg. Benivel egyetértve durva, hogy száz track közül ez tudott ennyire dallamtapadást elérni, azóta is eldúdoltam párszor. – Kersner Máté
Nem vagyok nagy rajongója a csak gitáros zenéknek, meg a magyar nyelvű számoknak sem. Általában zavarna, de erre ráznám a fejem egy forró nyári fesztiválon. – Tóth Lau
Az első hallásra megjegyeztem a refrént és azóta dúdolásán kapom magam. Erőlködés nélkül képes erre, az elengedés mantrája pedig jótékony dolog. – Szabó Dominik
SHORTLIST 2023
Mádava
Kollár Dea
Lighghty
Belső Parancs
Lakótelep
Pepee
Szlimmy
Géem
Csernovszky Márk
kitó
Rancheros Melancholic
Musspell
Corneus
Dominimál
Helka
313
Kin Teal
Stilnox
Zoltanerik
YCB
Semmi
Lidokami
Lenkke_
Juhász Zoli
Selah Vie
LATO
Feather
Sisi
WeAreGloria
kapcsford
Friss cikkek a KERET blogon
Videoklip a világvégéről szeretettel és lekváros kenyérrel, itt a Giliszta új klipje! A Giliszta pszichedelikus funk-punk/bármicore zenekar és szabadgondolkodó művészeti kollektíva 2017-ben jött létre. Eddig két single-el, egy kislemezzel, két kisnagylemezzel, és egy nagylemezzel álltak elő, most itt egy újabb single, amely a közelgő újabb nagylemez ígéretét hordozza magában. A zenekarra a folyamatos tartalmi és formai változás jellemző, dalaikban pedig a pszichedelikus rocktól kezdve a hip-hop/space-funkon át a thrash metálig sok különböző műfaj megtalálható. Az ironikus stílusgyakorlatoktól kezdve a progresszív ötvözetekig a sokszínűség maga is sokféleképpen jelenik meg. Aposztrofálták őket már a balkáni King Gizzard & The Lizard Wizardként, képzőművész punk/art-rockként, és Gabor Szabo-féle jazzként is.
Lassan három éve velünk van már a Flanger Kids duója, az első lemezük viszont csak most áprilisban jelenik majd meg. Első előfutárként kapjuk ma tőlük a Hideaway-t amit már meg is hallgathattok.
Idén 343 sokszínű jelentkezőből válogatott a szakmai zsűri, a harminc legjobbnak talált produkció került fel a keddi KERET szülinapon premierező shortlistre. Közülük kerülnek majd ki azok, akik felléphetnek a Gólya színpadán és további nyereményekhez juthatnak. A fellépők koncertjeit szokásosan videóra vesszük és publikáljuk a KERET YouTube csatornáján, a legjobbakat pedig visszahívjuk a Kikeltető Záróbulijára is.
Pár napja zárult le a jelentkezés az idei Kikeltetőre, ahol az ország-világ előtt megmutatkozni vágyó hazai zenei produkciók, fiatal előadók mérettethetik meg magukat a szakma releváns szereplőiből álló zsűri, egymás és a KERET közönsége előtt. A jelentkezők számát tekintve a tavalyi 377-es rekord ugyan nem dőlt meg, de idén sem szenvedtünk hiányt: 343-an jelentkeztetek végül.
Így tett a The Roving Chess Club is, a frissen alakult budapesti poszt-folk, indie formáció, akik stílusosan ma, nőnapon debütálnak akusztikus hangszerelésű, angol nyelven íródott dalaikkal. Könnyed hangulatú, folkos stílusuk, amelyen keresztül a mélabúsabb témákat is egyfajta életörömmel tálalják, a hazai színtérről leginkább a Platon Karataev első albumára emlékeztethet minket. A három (és fél) dalból álló, a nyitószám címét viselő ’I never said I’m gonna wait forever’ fülbemászó, üdítő hallgatnivaló, de mégsincs híján azért a gondolati tartalomnak sem.
Tavaly debütált a négytagú Zækar, az első EP-jükről mi is megemlékeztünk a blogon. Majdnem egy évvel később érkezik az első nagylemezük is, amiről Tökéletes popdal címmel kaptunk ma egy számot.
A KERET bloggal immár nyolcadik alkalommal keressük az ország legfrissebb feltörekvő zenei előadóit. A Kikeltető legfontosabb célja, hogy összehozzuk a fiatal zenészeket egymással és a legrelevánsabb szakmabeliekkel, és hogy beemeljük őket a hazai zenei vérkeringésbe. De milyen kézzelfogható előnyökkel jár egy előadónak, ha bekerül a programba? Máris eláruljuk.
A tavalyi nyitás után idén egy 4 napos fesztivál költözik be az 50-es években épült inotai hőerőműbe, ahol többek között a turbinacsarnokban, a kazántérben és az egyik hűtőtoronyban nézhetünk majd meg különböző audiovizuális produkciókat.
Fellépőnek érkezik többek között a brit Daniel Avery, az angol-német postpunk zenekar, a Lebanon Hanover, az Aphex Twin állandó kollaborátorával, Weirdcore-ral érkező zajzenész Slikback, és az új lemezüknek világpremiert tartó Extrawelt.
A Mambo Rumble és a Csillagrablók frontembere, Szalai Anna, 2021-ben indította el szólóprojektjét Dorozsmai Gergővel, a Mayberian Sanskülotts és a Gustave Tiger gitárosával kiegészülve. Debütáló lemezéről, a ‘Senki nem beszél’-ről több cikkünk is született a blogon, illetve egy KERET Live session felvételt is készítettünk velük.
Anna azóta inkább a zenekaraiban aktív: a Mambo Rumble diszkográfiája egy, a Csillagrablóké két nagylemezzel is bővült időközben, míg szólóprojektjét csak egy-két single-lel gazdagította. Ezt a sort folytatja a most megjelent ‘Viszlát cica‘ is, amelyben „a kőbányai Janis Joplin” egy szakításnak állít mélabús emléket.
A többi streaming szolgáltatónál ugyan ez egy alap funkció, az előadókat leginkább támogató Bandcampen viszont csak most érkezett meg a lejátszási listák lehetősége, így már egy közös listában hallgathatjuk egy rakás független előadó – például a denevér, a Galaxisok és Holi – zenéit is.
Nem ez az egyetlen érdekes hír a platformmal kapcsolatban, ugyanis a múlt héten jelentették be azt is, hogy a Bandcamp látja el a kurátori szerepet a Fortnite nevű videójáték underground rádiójához, ahova különböző műfajú előadókat válogatnak a világ minden tájáról.
A 2020 tavaszán alakult pécsi neon csend zenekar olyan húzással állt elő, ami minden szűk pénztárcájú, de zenekedvelő egyetemistának a kedvére tesz. A PTE Zenélő Egyetemmel összefogva március elején pár napos koli turnéra indulnak. A srácok egy hét alatt négy kollégiumban fognak játszani, és ki tudja, lehet ez még csak a kezdet. Így március 6-án, hétfőn a Jakabhegyiben, kedden a Bosziban, szerdán a Szalayban és csütörtökön a Laterumban csíphetőek el. Ha maga az élőzene nem lenne elég csábító, az első fröccsre mindenki az EHÖK vendége.

Nálunk debütált tavaly novemberben a Gulu Gulu akkor még csak egy dallal, és most szűk három hónap után megkapjuk tőlük az egész lemezt is. A Terápia című albumon 10 dal kapott helyett, a kiadványt pedig most Pór Dani frontember/dalszerzővel közösen vesézzük ki.
Nem túlzás azt állítani, hogy sokunknak a blogban a Middlemist Red az egyik legfontosabb magyar együttes valaha. Gyakorlatilag egyidősek vagyunk, és sokat segített az együttes nekünk is. A mai bejelentés alapján viszont határozatlan ideig idén nyáron Orfűn és a Völgyben adják az utolsó koncertjeiket.